- Domov
- /
- Ocenjevanje vrednosti
Ocenjevanje vrednosti
Ocenjevanje vrednosti je pomembna in odgovorna dejavnost, ki zahteva visoko stopnjo strokovnosti, etičnosti in neodvisnosti.
Ocenjevanje vrednosti je postopek, s katerim se izrazi mnenje o vrednosti nekega premoženja ali pravice na njem.
Ocenjevanje vrednosti se lahko opravlja za različne namene, kot so prodaja, nakup, zastava, sodni spor, računovodsko poročanje, davčna obravnava, reorganizacija podjetja, itd.
Ocenjevanje vrednosti se mora opravljati strokovno, objektivno in nepristransko, ob upoštevanju veljavnih pravil in standardov.
V Sloveniji je ocenjevanje vrednosti urejeno z Zakonom o revidiranju in Hierarhijo pravil ocenjevanja vrednosti, ki jo sprejema Slovenski inštitut za revizijo. Za ocenjevanje vrednosti v Sloveniji je potrebno izpolnjevati pogoje pooblaščenega ocenjevalca vrednosti, ki mora imeti ustrezno izobrazbo, izkušnje, licenco in zavarovanje.
Naša ekipa pooblaščenih ocenjevalcev vrednosti pripravlja poročila v skladu z Mednarodnimi standardi ocenjevanja vrednosti (MSOV) in RICS standardi ter za različne namene ocenjevanja in v različnih jezikih.
Podajanje mnenja o vrednosti nepremičnine na podlagi strokovnega tehtanja, ki temelji na rezultatih metodičnega zbiranja in analiziranja tržnih podatkov.
Ocenjevanje vrednosti nepremičnin se opravlja pri nakupu ali najemu nepremičnine, za namene zavarovanega posojanja, računovodskega in davčnega poročanja, pri prenosih stvarnih vložkov ter v stečajnih postopkih in drugih procesih, pri katerih je pomembno razumevanje vrednosti nepremičnine.
Pri ocenjevanju podjetja je predvsem pomembno poslovnega modela podjetja, poznavanje panoge in okolja v katerem posluje podjetje.
Ocenjevanje vrednosti podjetja se izvaja za potrebe računovodskega poročanja, v davčni namen, za namen strateškega načrtovanja naložb in financiranja podjetja ter v primeru združitev, pripojitve, prevzemov in drugih oblik spremembe lastniške strukture podjetja.